Digiturk
xaricdə izləmək üçün ünvan

Bacıyan-i Rum - Kerem Fırtına

Kerem Fırtına, 13. yüzyılda Anadolu'da üretimde, savaşta ve ticarette erkeklerle birlikte teşkilatlanan Bacıyan-i Rum organizasyonundaki kadınları anlatıyor.
Rejissor: - Ssenari müəllifi: - Rollarda: -
Janr: Belgesel Buraxılış Tarixi: 19.04.2023 Müddəti: 24 dəq.
11lCumhuriyet'in İlkleri - Burak CanHEMEN İZLE Burak Can, Cumhuriyet’in ilklerini ve Türkan Saylan, Havva Işkan Işık, Aygül Süel gibi iz sürücü kadınları anlatıyor.
10lMilli Mücadele - Bahtiyar EnginHEMEN İZLE Bahtiyar Engin, Kurtuluş savaşında cephedeki kadınları ve Cumhuriyet'in kuruluşunda yer alan Halide Edip Adıvar, Afet İnan, Sabiha Gökçen gibi pek çok kadını anlatıyor.
9l2.Meşrutiyet Kadınları - Beran SoysalHEMEN İZLE Beran Soysal, 2.Meşrutiyet döneminde kadın hareketlerine öncülük yapan ve değişim sürecini başlatan Ulviye Mevlan, Fatma Aliye ve Halide Edib Adıvar'ı anlatıyor.
8lOsmanlı Kadını - Murat EvginHEMEN İZLE Murat Evgin, Osmanlı Klasik Dönem’de kadınların sosyal hayatını ve bir eğitim kurumu olan haremi anlatıyor.
7lKraliçe ve İmparatoriçeler - Emre AltuğHEMEN İZLE Emre Altuğ, Anadolu'da yaşamış kraliçeler ve imparatoriçeler, Zoi, Theodora, Irene, Helena, Taduhepa, Puduhepa'yı anlatıyor.
6lBacıyan-i Rum - Kerem FırtınaHEMEN İZLE Kerem Fırtına, 13. yüzyılda Anadolu'da üretimde, savaşta ve ticarette erkeklerle birlikte teşkilatlanan Bacıyan-i Rum organizasyonundaki kadınları anlatıyor.
5lAmazon - Hakan EratikHEMEN İZLE Hakan Eratik, Anadolu'ya iz bırakan ve Anadolu'da pek çok şehre adını veren Amazon kadınlarını anlatıyor.
4lKadın Kahinler - GevezeHEMEN İZLE Geveze, Anadolu topraklarında yaşamış Hekate, Apollon ve Kahin kadınları anlatıyor.
3lHitit - Toprak SergenHEMEN İZLE Toprak Sergen, tarihin en eski uygarlıklarından biri olan Hitit dönemi kadınlarını anlatıyor.
2lTanrıçalar - Emre KarayelHEMEN İZLE Emre Karayel, Anadolu tanrıçaları Demeter, Afrodite, Athnena ve Astarte'yi anlatıyor.
1lAna Tanrıça - Ferman AkgülHEMEN İZLE Ferman Akgül, Anadolu topraklarında ana tanrıça Kibele'nin Artemis ve Meryem'e dönüşümünü anlatıyor.