Digiturk
xaricdə izləmək üçün ünvan

Domates

İlk hikaye hepimizin vazgeçemediği domatese ait.
Rejissor: - Ssenari müəllifi: - Rollarda: -
Janr: Yemek Buraxılış Tarixi: 08.11.2020 Müddəti: 20 dəq.
10lTurşuHEMEN İZLE Geleneksel turşucular ve yeni nesil çağdaş uygulamacılar ile turşu kurmanın püf noktaları ve turşunun pişirirken de kullanılabileceğine tanıklık ediyoruz.
9lLakerda - Çiroz - Tuzlu BalıkHEMEN İZLE En bilinen balık saklama yöntemlerinin coğrafyamızın farklı köşelerindeki uygulamaları ile Şemsa’nın klasikle yeniyi birleştirdiği bir sofraya bakıyoruz.
8lKonserveHEMEN İZLE Hem organik bir çiftliğin üretimine hem de Şemsa’ca evde konserve yapımına tanık oluyoruz. El altında bulunan konservenin kullanımdaki kolaylığının altını çiziyoruz.
7lKavurmaHEMEN İZLE Kurban bayramı geleneği; saklama yöntemi olarak seri üretim ve ev uygulamalarının incelenmesi ile gelenekselin dışında Şemsa'nın mutfağındaki kullanımı seyrediyoruz.
6lPastırma/SucukHEMEN İZLE Eti saklamanın bilinen en eski yöntemlerinin günümüzdeki uygulamaları ve Şemsa’ca tariflerle geleneksel ve yeninin harmanlandığı bir hikaye izliyor olacağız.
5lSade YağHEMEN İZLE Dünyanın çeşitli kültürlerinde de sıklıkla karşılaşılan sade yağın Karadeniz Bafra’daki üretimi ve Şemsa’nın farklılaşan kullanma tercihleri ile karşı karşıyayız.
4lKurutma / KurulukHEMEN İZLE Sebze ve meyvenin kurutulma şekilleri, yeni ve geleneksel yöntemler ve bu kuruların Şemsa’ca tariflerle dönüşümünü izliyoruz.
3lSalçaHEMEN İZLE Mutfakların en vazgeçilmezi salçanın yapılışına ve Şemsa’ca bakış açısıyla alışılagelmiş yöntemlerin dışında da kullanılmasının nasıl mümkün olduğunu görüyoruz.
2lPeksimet / Kuru YufkaHEMEN İZLE Ege'nin peksimetlerinden Karadeniz'in kuru yufkalarına kadınların evlerdeki uygulama biçimleri ve Şemsa’nın sofrasında yerini nasıl bulduğu izliyoruz.
1lTuzlama/SalamuraHEMEN İZLE Ürünlerin korunup saklanması için kullanılan bu yöntemle yaprak basmaktan evde taze peynir yapmaya ve farklı bir kahvaltı sofrasına tanık oluyoruz.
13lTuzHEMEN İZLE Mutfakların olmazsa olmazı, Ege Denizi’nin beyaz incisi tuz Şemsa’nın Hikayesinde...
12lTeneke TulumHEMEN İZLE Bergama’nın tarihi kadar değerli teneke tulumu ve tulum peynirli tarifler Şemsa’nın Hikayesinde...
11lBalHEMEN İZLE Ege’deki kovanların yolculuğu ve bal ile yapılan sıradışı tarifler Şemsa’nın Hikayesinde...
10lKabak ÇiçeğiHEMEN İZLE Mevsiminde Ege sofralarında sıkça tüketilen kabak çiçeği ile enfes tarifler Şemsa’nın Hikayesinde...
9lAsma YaprağıHEMEN İZLE Kadife gibi asma yaprakları... Bildiğimiz sarmanın dışında bambaşka tarifler Şemsa’nın Hikayesinde...
8lLorHEMEN İZLE Sütün en mütevazi hali lor ve lorlu lezzetler Şemsa’nın Hikayesinde...
7lMürverHEMEN İZLE Mürver; bu naif çiçeğin Kuzey Ege'deki hikayesi anlatılıyor.
6lKuşkonmazHEMEN İZLE Yerli kuşkonmazın Ege’deki hali ve Şemsaca lezzetleri bu bölümde sizlerle.
5lÇilekHEMEN İZLE Reçelinden salatasına mis kokulu çilek Şemsa’nın Hikayesi’nde...
4lYumurtaHEMEN İZLE Hayatın temel besini yumurta, Şemsa’nın Hikayesi’nde Şemsaca tariflerle karşımıza çıkıyor.
3lYoğurtHEMEN İZLE Uzun ömrün kaynağı gerçek yoğurtla Şemsa’nın Hikayesi’nde tanışın.
2lBaklaHEMEN İZLE İlkbahar aylarının leziz baklasını sofralarınıza kaç farklı şekilde getirebilirsiniz?
1lEnginarHEMEN İZLE Baharın en güzeli enginar, Şemsa’nın Hikayesi'nde...
13lZeytin ve Zeytinyağı HEMEN İZLE Ege’nin olmazsa olmazı zeytin ve zeytinyağı Şemsa’nın Hikayesi’nde...
12lYabani OtlarHEMEN İZLE Ege diyince yenilebilir yabani otlar ilk aklımıza gelendir. Bu hafta Şemsa’nın Hikayesi’nde otlara alışılagelen tatların dışında bir bakış var.
11lÇam FıstığıHEMEN İZLE Dolmalık fıstık yani çam fıstığı, Kozak Yaylası’ndan Şemsa’nın mutfağına bu hafta Şemsa’nın hikayesi’nde..
10lKalamar HEMEN İZLE Avlanmasından farklı lezzetlere kalamar bu hafta Şemsa’nın hikayesinde.
9lTahinHEMEN İZLE Kuzey Ege’nin susamı ve tahini bu hafta Şemsa’nın Hikayesi’nde. Nasıl işlendiğinden, tahine ve mutfaktaki kullanımına Şemsa’ca bir yorum.
8lPekmezHEMEN İZLE Şemsa’nın Hikayesi’nde bu hafta üzüm bağlarından odun ateşinde kaynayan kazanlara, oradan da mutfakta farklı lezzetlerle pekmezin peşindeyiz.
7lBadalanHEMEN İZLE Şemsa’nın Hikayesi bu hafta Ege’nin ünlü badalan fasulyesinin Şemsa’ca tarifleriyle geliyor.
6lPeynirHEMEN İZLE Şemsa'nın Hikayesi'nde bu hafta peynirin yeni nesil üreticileriyle buluşuyoruz.
5lSardalyaHEMEN İZLE Şemsa’nın Hikayesi’nde bu hafta sardalya var. Ege’nin kendi küçük, lezzeti büyük bu balığı nasıl tuzlanır, nasıl saklanır, nasıl pişirilir?
4lİncirHEMEN İZLE İncirin ana vatanı Ege, Ege’nin ballı incirleri şimdi üç farklı tarifle Şemsa’nın hikayesinde.
3lBamyaHEMEN İZLE Bamya sevenlerden misiniz? Bamyayı hiç böyle görmediniz, tatmadınız. Şemsa’nın yorumuyla bamya bu bölümde Şemsa’nın Hikayesinde.
2lTarhanaHEMEN İZLE Tarhana deyip geçmeyin. Anadolu’nun bu kadim geleneğine Kuzey Ege coğrafyasının getirdikleriyle Şemsa’ca bir yorum Şemsa’nın Hikayesinde...
1lDomatesHEMEN İZLE Mevsiminde ve atalık tohumun kullanımının öneminin vurgulandığı bu bölümde domatesin klasik kullanımı dışında domates pestili göze çarpıyor.