Yurt dışında Digiturk
izlemenin adresi

13lDumanHEMEN İZLE Yanmadan hemen önce buram buram tüten meşe, zeytin yaprağı, kiraz sapı ete,ota,yoğurda, peynire yepyeni bir tat katar. Enginarın yanında tatlı kabağın kaymaklaştığı tütsülü bir çorba da var…
12lYağHEMEN İZLE Komşu bahçeden koparılmış portakalla buluşup sadece Akdeniz memleketlerine özgü bir Çatal Sofrası üyesi haline gelir…
11lBuhara HindistanHEMEN İZLE 20-30 da çeşidi… adı baharat, şanı Hindistan olan memleketin ilhamıyla size, peynire sarılıp yatmış bir kara derili bir aşığın hikayesini anlatacağım.
10lGiritHEMEN İZLE Biz abartacağız, 3 balığı alacağız, Akdeniz’in fıstığı, Akdeniz’in zeytinini kavurup balıkların koynunda fırına vereceğiz. Denizden ne çıkarsa çıksın, afiyetle yiyeceğiz.
9lNesicHEMEN İZLE Şimdi kuzunun, sarımsağın, şeker pancarının nescini bir değiştirelim ve tadalım.
8lKafkasHEMEN İZLE Hadi Gurur Dağı’na, bir dağ sofrasına!
7lKöyHEMEN İZLE Adet şu: topla, yıka, kaynar suya bandır çıkar, soğuk sudan geçir, kır yumurtayı üstüne cızır cızır tavala! Ordan mücvere, hop sınıf atla, Osmanlı sarayına mücmer ol! “Sarımsaklı yoğurtlamayı” unutma!
6lSakatlarHEMEN İZLE Yiyecek artığı diye bir şey yok, “bu sakat” diye atılan et, kabukları çöpe giden sarımsak soğan, sert diyesapları sökülen pancar bizden değil! Şu sıralar üst sınıfa taşınmış sakatatlardan ve iç yapıma sarılmış canım ciğerimden söz açacağız!
5lFakirlikHEMEN İZLE Anadolu’nun fukara azınlıklarından şimdiye, asil bir meze… Yanında da kızıl pancarın suyunda bekletilmiş çıplak sarımsak… Yeme… Yanında yat!
4lÇirkinHEMEN İZLE Bulamaçlardan kızgın yağa düşüp çatur çutur kızarmış alacalı kıtırlı yoğurt ağzımızın suyunu akıtır.Yoğurt kızarır mı demeyin, Giritliler neyi ezmiş demeyin, bu asaletli çirkin ve yancısını bir de Çatal Sofrasında deneyin.
3lGöçebelikHEMEN İZLE Kuzunun göğsünden kimyonlu pançeta, manav Türkmenlerinden acı mı acı yeşil biberler aldılar. Biz de biri “asli”, biri “yancı” bu ikiliyi çatal sofrasına aldık!
2lZehirHEMEN İZLE Zeytinin acı meyvesi, menengiç ağacının zavallı filizleri, bu zehirlerle ehlileşip sakız kokulu bir muammaya dönüşüyor. Batna cila, ağza şeref veriyor sakız murcu salatası!
1lSempozyumHEMEN İZLE İşte o sofralarda da bu sofralarda da çatalın ucuyla yenen bir “asil” tabak: kadim şehir Antakya’nın kaynamış tuzlu yoğurdu…sütün bin bir halinden biri…