Nesiller Arası Mekik Dokumak

İlmek İlmek Anadolu ekibi Tire'de, kaybolmaya yüz tutan Beledi dokumasını canlı tutan ustalar ve keçeyi sanata dönüştüren tasarımcılara kulak veriyor.
Режиссёр: - Автор сценария: - В ролях: -
Жанр: Belgesel Дата выхода: 12.06.2023 Продолжительность: 24 минут
10lHayalden Gerçeğe TasarımHEMEN İZLE Geleneksel dokumaya katma değer katan, yenilik peşinde koşan ve bir yandan kültürün devamlılığını sağlayan tasarımcıların hikayesi ekrana geliyor.
9lYapraktan Doğan MucizeHEMEN İZLE İpekçiliğin tarihi merkezleri olan Ödemiş ve Birgi’deki ustalar, bu geleneğin altın çağıyla bugün geldiği yok olma seviyesini değerlendiriyor.
8lNesiller Arası Mekik DokumakHEMEN İZLE İlmek İlmek Anadolu ekibi Tire'de, kaybolmaya yüz tutan Beledi dokumasını canlı tutan ustalar ve keçeyi sanata dönüştüren tasarımcılara kulak veriyor.
7lPamuk İpliğine Bağlı GeçimHEMEN İZLE İlmek İlmek Anadolu ekibi, antik çağlardan başlayan bir hikaye olan Denizli Buldan dokumasının dününü ve bugününü, yeni ve eski ustalarıyla ekrana getiriyor.
6lİpliğe Bağlı DünyaHEMEN İZLE Türkiye'de pamuk denince akla ilk gelen Çukurova bölgesinde dokumaya sahip çıkan, binlerce yıllık bir üretim geleneğinin mirasçıları kadınlarımız.
5lAsmadan Kozaya, Liften DokuyaHEMEN İZLE İlmek İlmek Anadolu ekibi, yaprakla beslenen bir tırtılın ördüğü kozanın yarattığı mucize olan ipeğin izinde Anadolu'da yolculuğa çıkıyor.
4lAnkara’nın Taşı Tiftiğin SofuHEMEN İZLE İlmek İlmek Anadolu ekibini tiftik keçileri peşinden sürükleyen, bu coğrafyaya ait bir kültürel miras olan Ankara'nın altını angora yünü ekrana geliyor.
3lNadide, Kıymetli, EmsalsizHEMEN İZLE İlmek İlmek Anadolu ekibi, dünyadaki örnekleriyle birlikte nadide, kıymetli ve emsalsiz eserlerin bulunduğu Sadberk Hanım Müzesi'ni geziyor.
2lOsmanlı’dan Cumhuriyet’eHEMEN İZLE Konusunun uzmanı akademisyenlerle Osmanlıdan devralınan dokuma mirasını ve Türkiye’nin yeni sınırları içinde kadim geçmişin zengin bilgi ve beceri birikimini konuşuyor. Geçmiş zamanın tanıkları ve bu köklü mirasın taşıyıcıları. Onlarla ve üzerlerine titreyenlerle randevumuz var.
1lBir Pınar ki...HEMEN İZLE İpliği dokuya dönüştüren el emeğinin şiirsel buluşması ve motiflerden doğan anlamların derinliği… İlmek İlmek Anadolu ekibi, bunların izini sürmek için yola çıkıyor.