Digiturk
xaricdə izləmək üçün ünvan

14l14.BölümHEMEN İZLE Göbeklitepe Gastronomi Merkezi’nde Fethiye Canpolat ile yöresel lezzetler ile tadına doyulmaz bir sohbetin ardından, stüdyoda ağzıaçık pişiriyoruz. Şef Asuman Kerkez’in konuğu ise şef Umut Karakuş.
13l13.BölümHEMEN İZLE Şanlıurfa’da arkeoloji müzesi’ni ziyaretimizin ardından, ustasından balcan kebabının tarifini alıyoruz. Asuman şef mutfağında pancar boranısı yapıyor.
12l12.BölümHEMEN İZLE Asuman şef, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Zeynel Abidin Beyazgül ile güzel bir Urfa sofrasına konuk oluyor. Stüdyoda ise patlıcan ve kıymayla hazırlanan lezzetli bir ana yemek olan Urfa usulü kazan kebabı ve karacadağ pirinci ile yapılmış enfes pirinç pilavının tarifini veriyor.
11l11.BölümHEMEN İZLE Şef Asuman Kerkez aktüelde konuğu Pırıl Bilici ile bir sıfır atık yemeği olan ıspanak başı yemeği ve Şam tatlısı yapıyor, stüdyoda ise fellah köftesinin tarifini veriyor.
10l10.BölümHEMEN İZLE Şef Asuman Kerkez, stüdyoda konuğu Çukurova Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Zaimoğlu ile sıkmaç ve yeşil mercimekli bulgur pilavının tarifini veriyor.
9l9.BölümHEMEN İZLE Ardından, stüdyoda geleneksel bir Adana yemeği olan kaburgalı etli dolmanın tarifini veriyor.
8l8.BölümHEMEN İZLE Şef Asuman Kerkez ile Adana denince ilk akla gelen lezzetlerden karakuş tatlısı ile tahinli karakılçık köftesinin tarifini veriyoruz. Stüdyoda ise kendisine Nesrin Karataş eşlik ediyor.
7l7.BölümHEMEN İZLE Adıyaman'da ikram ve usulün ön planda olduğu bir kültür öğesi olan harfhane gecelerine konuk oluyoruz. Adıyaman çiğ köftesini yerinde tadan Asuman Kerkez stüdyoda yöresel bir davet yemeği boş kaburga ve tevlehev 'in tarifini veriyor.
6l6.BölümHEMEN İZLE Adıyaman peynirinin geleneksel yöntemlerle üretiminin sırlarını alıp, stüdyoda kahta'nın öne çıkan lezzetlerinden meyyir çorbası ve kavurmalı hıtap yapıyoruz.
5l5.BölümHEMEN İZLE Asuman şef, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç ile güzel bir sohbetin ardından stüdyoya giriyor ve konuğu Umut Reçber ile pekmezli topak helva ve buhara pilavı pişiriyor.
4l4.BölümHEMEN İZLE Şehir Mutfaklarının bu bölümünde Asuman Kerkez Tokat'ta yetiştirilen sebzelerle, yaylalarında otlatılan kuzuların etinden yapılan coğrafi işaretli Tokat kebabını tadıyor.
3l3. BölümHEMEN İZLE Şef Asuman Kerkez, stüdyoda Tokat Belediye Başkanı Sayın Av. Eyüp Eroğlu’nu konuk ediyor. Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ve Tokat’ın yöresel yemeklerinden olan keşkek ve leylek gilliği tatlısının tarifini veriyor.
2l2. BölümHEMEN İZLE Yöresel olarak sevilen ve tüketilen lezzetlerden bacaklı çorba ve bat yemeği tarifi Asuman Kerkez'in mutfağında sizlerle buluşuyor.
1l1.BölümHEMEN İZLE Şehirlerin kültürlerini en iyi anlatan öğelerinden birisi mutfaklarıdır. Tokat'ın kültür ögeleri arasında yer alan ve yüzyıllardır kullanılan honça tepsisi ise bunun en önemli örneklerindendir. Asuman Kerkez bu bölümde stüdyoda Ebru Korali'yi misafir ediyor ve karabakla dolmasının tarifini veriyor.